Wiele osób ma problem z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi i zdecydowanie woli spędzać czas w samotności. Taka osoba zwana jest introwertykiem, ale co to pojęcie oznacza? Szerzej będzie można się o tym dowiedzieć po przeczytaniu tego artykułu. Znajdą się tutaj ich cechy charakterystyczne i sposób na sprawdzenie, czy się do nich należy, a także informacje o tym, czy jest możliwa zmiana typu osobowości z introwertyzmu na inny.
Introwertyk – definicja
Zastanawiając się nad tym, kto to introwertyk, należy zacząć od tego, że jest to osoba charakteryzująca się skierowaniem uwagi i energii do wewnątrz, w kierunku swoich myśli, uczuć, a także doświadczeń wewnętrznych. Nazwa “introwertyzm” powstała z połączenia łacińskich słów “intra”, czyli “wewnątrz” oraz vertere oznaczającego “zwracanie się”. Opracowujący taką definicję Carl Jung postanowił zestawić introwersję i ekstrawersję jako 2 przeciwstawne typy osobowości.
Do podstawowych cech introwertyka należy unikanie sytuacji społecznych, takich jak wyjścia do kina, teatru lub na koncert, gdyż bycie w centrum uwagi może dla nich oznaczać spory dyskomfort. Często błędnie uważa się go za osobę nieśmiałą, gdyż w ich przypadku, wycofanie raczej jest związane ze świadomym wyborem i komfortem przebywania we własnym środowisku w przeciwieństwie do nieśmiałości będącej skutkiem stresu lub zdenerwowania. Unikanie spotkań towarzyskich może w sytuacji osób introwertycznych mieć związek z własnymi preferencjami.
Introwertyk – kto to jest i czym się cechuje?
Wyróżnia się mnóstwo charakterystycznych cech introwertyka doskonale opisujących taką osobę. Skupia się on przede wszystkim na swoim wnętrzu i ma problem z pracą w grupie, zdecydowanie lepiej radząc sobie samemu. Zwykle zależy mu na precyzyjnym zaplanowaniu wszystkich czynności, jakie ma wykonać danego dnia, a do tego posiada umiejętność aktywnego słuchania. Mocno liczy się dla niego samotność i spokój, które pomagają w wyciszeniu się, a także może pochwalić się bogatym życiem wewnętrznym. Taki człowiek rezygnuje także ze wszelkich bodźców, unikając przebywania w większych grupach, lecz cechuje się wyjątkową kreatywnością. Istotna jest dla niego głębia własnych uczuć, a poza tym, zajmuje się dogłębną analizą wszystkiego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Warto również dodać, że obawia się rozmów telefonicznych, unikając chwalenia się sukcesami. Ponadto, dostosowanie się do nowych sytuacji zajmuje mu wiele czasu oraz staje się nieco bardziej towarzyski, gdy przebywa z dobrymi znajomymi.
W jaki sposób można sprawdzić, czy jest się introwertykiem – cechy
Żeby sprawdzić swoją ewentualną przynależność do tej grupy, należy pomyśleć, czy któreś z charakteryzujących introwertyka cech osobowości są tymi, które doskonale opisują daną osobę. Warto także udzielić odpowiedzi na następujące pytania umożliwiające dokładną obserwację swoich zachowań i reakcji w różnych sytuacjach społecznych:
- Czy preferuje się spokojne aktywności samemu lub z zaufanymi osobami, czy raczej te, w których bierze udział wiele ludzi?
- Czy po spędzeniu czasu w większej grupie czuje się wyczerpanie i potrzebuje odpoczynku?
- Czy ma się skłonności do przemyśleń i refleksji nad swoimi myślami, emocjami oraz zachowaniami, co należy do typowych zachowań introwertyka?
- Czy najwięcej przyjemności sprawia czas spędzony samotnie, który gwarantuje wyciszenie i regenerację?
- Czy woli się pracować samemu czy w grupie osób? Czy praca samemu daje więcej komfortu i jest bardziej produktywna?
Introwertyk – kto to i w jaki sposób można zbudować z nim relacje?
Wiedząc już, kim jest introwertyk, można skupić się na próbie budowania relacji z taką osobą, której kontakty z ludźmi są bardzo potrzebne w celu zapewnienia sobie satysfakcjonującego życia. Rozmowy z takim człowiekiem wydają się być dość skomplikowane ze względu na częste odnoszenie wrażenia, że nie wyraża on jakiejkolwiek chęci nawiązywania relacji z innymi, gdyż jest wycofany i aspołeczny.
Co to znaczy introwertyk? Przede wszystkim jest to osoba całkowicie rezygnująca z jakiegokolwiek narzucania się, która w pierwszej chwili cechują się bardzo niewielką wylewnością w uczuciach, lecz po jakimś czasie udaje się jej otworzyć na innych i zacząć je okazywać. Warto zaznaczyć, że ludzie introwertyczni cechują się wyjątkową lojalnością oraz troskliwością w związku, będąc jednocześnie świetnymi słuchaczami oraz odznaczając się wysokim poziomem empatii. Dużą rolę odgrywa jednak w ich przypadku chwila dla siebie i spędzenie czasu samotnie, dlatego dobrze zapewnić im na to odpowiednią przestrzeń, gdyż w tym momencie odpoczywają oni od bodźców z zewnątrz, będąc w swoim własnym towarzystwie.
Chcąc się dowiedzieć, co znaczy introwertyk, warto skupić się także na jego niechęci do spontanicznych decyzji i niespodzianek, w związku z czym najlepiej unikać stawiania go w tego typu niezręcznych sytuacjach. W związku z koniecznością precyzyjnego przemyślenia oraz analizy pewnych rzeczy przed dokonaniem właściwego wyboru, dobrze zapewnić mu odpowiedni czas, okazując przy tym cierpliwość.
Introwertyk – co to znaczy i czy istnieje możliwość zmiany osobowości na inną?
Znając już odpowiedź na pytanie, co to znaczy być introwertykiem, warto zastanowić się, czy możliwa jest zmiana typu osobowości na inny. Badania przeprowadzone nad Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wskazują, że część cech razem z ich aspektami z czasem ulega pewnym modyfikacjom. W oparciu o tę informację w 2015 roku doszło do badania wykonanego przez psychologów z University of Illnois w Urbana-Champaign – Nathana Hudsona i Christophera Fraleya. Dowiedli oni, że po 16-tygodniowych interwencjach, badani, którzy pragnęli być bardziej ekstrawertyczni, rzeczywiście zaczęli wykazywać cechy tej przeciwstawnej osobowości.
Zastanawiając się, co oznacza introwertyk i czy może on zmienić typ na inny, warto przyjrzeć się także opinii innych badaczy, którzy uważają to za całkowicie nierealne. Za argument uważa się wyniki badań, jakie obrazują podstawowe różnice w aktywności mózgu, strukturze i neuroprzekaźnikach u ludzi z osobowością introwertyczną oraz ekstrawertyczną, zwracając uwagę na następujące fakty:
- Introwersja – co to? Dotyczy ona zwiększonej aktywności w obszarach płatów czołowych.
- Ekstrawertycy są bardziej wrażliwi na dopaminę.
- Introwertycy cechują się większym przepływem krwi na pewnej ścieżce acetylocholiny w mózgu.
Wiedząc, czym jest introwertyzm z definicji i znając wyniki wymienionych badań, można stwierdzić, że zdania na temat możliwości zmiany osobowości są podzielone. Choć istnieje opcja wzmacniania wzmacniania i rozwijania niektórych cech oraz zachowań, całkowite przejście z osobowości introwertycznej na ekstrawertyczną wydaje się być niemożliwe.
Introwertyczka – kto to i czym się wyróżnia?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy introwertyzm u kobiet wygląda identycznie, jak u mężczyzn. Podstawowe cechy są takie same, lecz introwertyczka jest narażona na dodatkowe oczekiwania społeczne. Obecnie istotną rolę na świecie odgrywa otwartość i komunikatywność, w związku z czym płeć piękną z osobowością introwertyczną często uważa się za zbyt cichą, zdystansowaną lub wręcz nieśmiałą, choć tak naprawdę bogate życie wewnętrzne dodaje jej siły oraz kreatywności. Dla takiej kobiety źródłem energii jest samotność, a rezygnuje ona z powierzchownych relacji i bycia w centrum uwagi, stawiając na głębokie przemyślenia i prawdziwe więzi. Ponadto, często decyduje się pracować w zawodzie, który wymaga wyjątkowej precyzji, analizy czy twórczej ekspresji, a w kontaktach z innymi bardziej liczy się dla niej jakość niż ilość. Pomimo cichej natury, charakteryzuje się pewnością siebie, opierając swoje życie na wewnętrznej harmonii oraz świadomości własnych wartości.
Wiedząc, kim jest introwertyk oraz jakie są jego podstawowe cechy, można będzie poznać go wśród osób ze swojego otoczenia, co pozwoli na łatwiejsze nawiązanie relacji z nim. Powyższe informacje mogą być pomocne w pracy psychologa, ale także w kontaktach rodziców z dziećmi czy podczas jakichkolwiek spotkań służbowych lub towarzyskich. Warto w trakcie konwersacji obserwować swojego rozmówcę, aby móc zaobserwować u niego cechy osobowości introwertycznej, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć porozumienie z takim człowiekiem.